Εκπρόθεσμη απόπειρα μαζικών απολύσεων στο Γαλλικό Σχολείο Θεσσαλονίκης. Το ΠΥΣΔΕ Ανατ. Θεσσαλονίκης δεν τις αποδέχεται. Έπεται τις επόμενες ημέρες και το ΠΥΣΠΕ
1. Έγιναν εκπρόθεσμα στις 3-9, δηλαδή, μετά το χρονικό όριο που θέτει ο νόμος, μέχρι 31-8 του εκάστοτε έτους
2. Δεν επιδόθηκε καμία καταγγελία σύμβασης στους συναδέλφους, αλλά η σύμβαση (έντυπο 7) εργοδότη – εργαζόμενου στις 3-9
3. Δεν κατατέθηκε η προβλεπόμενη από τον νόμο αποζημίωση στους εκπαιδευτικούς
Προς επίρρωση των παραπάνω, προχθές, 4-9-2018, εκδόθηκε από τον Ειδικό Γραμματέα του Σώματος Επιθεώρησης Εργασίας εγκύκλιος ΕΞ-304850-2018/10001/4-9-2018 η οποία σαφέστατα επιβεβαιώνει ότι «…η σύμβαση εργασίας των ιδιωτικών εκπαιδευτικών είναι ιδιότυπη σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου, αφού αυτή δεν λύεται σιωπηρά ή αυτοδίκαια αλλά απαιτείται έγγραφη καταγγελία και συνεπώς και νόμιμη καταβολή αποζημίωσης άλλως θεωρείται αορίστου χρόνου.»
Ο ΣΙΕΛΒΕ και η ΟΙΕΛΕ κάλεσαν τις αρμόδιες Διευθύνσεις Εκπαίδευσης να επιληφθούν του ζητήματος και να προασπίσουν τα νόμιμα δικαιώματα των ιδιωτικών εκπαιδευτικών. Προς τιμήν τους αντέδρασαν αμέσως και σήμερα, 7-9-2018, συγκλήθηκε το ΠΥΣΔΕ Ανατ. Θεσσαλονίκης το οποίο ομόφωνα έκρινε ότι οι εν λόγω καταγγελίες αντίκεινται στην κείμενη νομοθεσία και δεν γίνονται αποδεκτές.
7.9.18
|
Κατηγορία:
Ανακοινώσεις,
Δελτία Τύπου,
Κινητοποιήσεις
|
This entry was posted on 7.9.18
and is filed under
Ανακοινώσεις
,
Δελτία Τύπου
,
Κινητοποιήσεις
.
You can follow any responses to this entry through
the RSS 2.0 feed.
You can leave a response,
or trackback from your own site.
Εγγραφή σε:
Σχόλια ανάρτησης (Atom)
0 σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου