Συμμετέχουμε στο αυριανό απεργιακό κάλεσμα των συνδικάτων
Η ΟΙΕΛΕ και ο ΣΙΕΛΒΕ συμμετέχουν στην απεργία με το δικό τους διεκδικητικό πλαίσιο όπως αυτό ψηφίστηκε στο τελευταίο έκτακτο Δ.Σ. της ΟΙΕΛΕ. Τα αιτήματα του κλάδου είναι τα ακόλουθα:
- Να είναι σαφής η συμπερίληψη των ιδιωτικών σχολείων και των ιδιωτικών εκπαιδευτικών στο πεδίο εφαρμογής του νέου νόμου για τις υποστηρικτικές δομές της εκπαίδευσης. Η αξιολόγηση εκπαιδευτικών να γίνεται με τις ίδιες διαδικασίες που ίσχυαν πριν από την ψήφιση του Ν. 4472/2017. Επομένως, θα πρέπει να θεσμοθετηθεί η επιλογή των Διευθυντών με αξιοκρατικά και διαφανή κριτήρια και το βάρος στην επιστημονική/παιδαγωγική εποπτεία των ιδιωτικών σχολείων να πέφτει στους Σχολικούς Συμβούλους.
- Εφαρμογή του Ν. 4472/2017 για αποκατάσταση του 13ου και 14ου μισθού, καθώς ο νόμος προβλέπει την ενσωμάτωσή μας στο καθεστώς αποζημιώσεων του ιδιωτικού τομέα
- Εφαρμογή της εκπαιδευτικής νομοθεσίας και για τα τμήματα ΙΒ των ιδιωτικών σχολείων
- Επαναφορά της αρμοδιότητας του Συλλόγου Διδασκόντων στον καθορισμό του ωρολόγιου προγράμματος, καθώς με το τρέχον καθεστώς που επεβλήθη με το Ν. 4472/2017 έχει οξυνθεί η ανομία.
- Άμεση ψήφιση νέου νόμου για τα ξένα σχολεία και εναρμόνιση του εργασιακού καθεστώτος των εκπαιδευτικών που προέρχονται από την Ε.Ε. με το καθεστώς των Ελλήνων ιδιωτικών εκπαιδευτικών
- Επικαιροποίηση του πειθαρχικού των ιδιωτικών σχολείων (οι ποινές του Ν. 682/77 είναι εξαιρετικά επιεικείς και συχνά δεν υπάρχει εφαρμογή τους)
- Άμεσος επανέλεγχος της αδειοδότησης των σχολείων που έχουν προχωρήσει στην κομπίνα της αλλαγής εταιρικής σύνθεσης και έχουν ζητήματα φορολογικής-ασφαλιστικής ενημερότητας
- Αντιμετώπιση της γιγαντωμένης αδήλωτης και υποδηλωμένης εργασίας σε όλο το φάσμα της ιδιωτικής εκπαίδευσης με τη δημιουργία κοινού, ειδικού σώματος Υπουργείων Παιδείας και Εργασίας και τη συστηματοποίηση των ελέγχων
- Νομοθέτηση με βάση την πρόταση της Ομοσπονδίας για να τερματιστεί η αθλιότητα με τα Κέντρα Μελέτης και η μαζική μετατροπή φροντιστηρίων και ΚΞΓ σε Κ.Μ.
- Άμεση Εφαρμογή του Ν. 4415/2016 για τα φροντιστήρια (ηλεκτρονική πλατφόρμα)
- Επαναφορά των ΣΣΕ στο χώρο των φροντιστηρίων των ΚΞΓ και των ιδιωτικών ΙΕΚ.
29.5.18
|
|
This entry was posted on 29.5.18
You can follow any responses to this entry through
the RSS 2.0 feed.
You can leave a response,
or trackback from your own site.
Εγγραφή σε:
Σχόλια ανάρτησης (Atom)
0 σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου