ΒΑΡΥΤΑΤΗ ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ ΑΠΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΞΕΝΗΣ ΠΡΕΣΒΕΙΑΣ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ!
Η παράνομη παρακράτηση χρημάτων από την αποζημίωση απόλυσης μιας εκπαιδευτικού δεν εγείρει μόνο θέμα νομιμότητας της απόλυσης. Έχει και ισχυρό συμβολικό χαρακτήρα, καθώς ένα σχολείο που λειτουργεί υπό την αιγίδα ενός ευνομούμενου κράτους της Ε.Ε. προβαίνει ωμά σε μια τόσο σοβαρή παρανομία. Είναι, μάλιστα, η δεύτερη περίπτωση σοβαρής παραβατικότητας σχολείου το οποίο σχετίζεται με ευρωπαϊκή χώρα, μετά τα όσα αδιανόητα συνέβαιναν στο Γαλλικό Σχολείο Θεσσαλονίκης (που εποπτεύεται από το Προξενείο της Γαλλικής Δημοκρατίας στην πόλη) και έλαβαν πολύ μεγάλη διάσταση, καθώς η υπόθεση οδηγήθηκε στη δικαιοσύνη, όπου οι συνάδελφοί μας δικαιώθηκαν (τις επόμενες ημέρες θα υπάρξει αναλυτική ενημέρωση για το ζήτημα).
Το γεγονός ότι ακόμη και τέτοιου είδους ιδιωτικά σχολεία παρανομούν, φανερώνει το βαθμό ασυδοσίας στο χώρο της ιδιωτικής εκπαίδευσης και καταδεικνύει την αναγκαιότητα αυστηροποίησης της κρατικής εποπτείας. Η Ομοσπονδία μας θα περιμένει άμεσα η διοίκηση του σχολείου να αποκαταστήσει τη νομιμότητα, καταβάλλοντας τη νόμιμη αποζημίωση, επιφυλασσόμενη για τις επόμενες ενέργειές της.
22.2.20
|
|
This entry was posted on 22.2.20
You can follow any responses to this entry through
the RSS 2.0 feed.
You can leave a response,
or trackback from your own site.
Εγγραφή σε:
Σχόλια ανάρτησης (Atom)
0 σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου