Τιμούμε την εξέγερση του Πολυτεχνείου 1973
Κάποιοι προσπαθούν να σβήσουν από τη συλλογική μνήμη το μήνυμα της επετείου του Πολυτεχνείου. Τους ενοχλεί η ιδέα της αμφισβήτησης, προτιμούν τα νέα παιδιά να είναι αφελή και υποταγμένα, πανέτοιμα για ένα βάρβαρο μέλλον απασχόλησης με όρους δουλοπαροικίας, χωρίς καμιά προοπτική σε μια ολιγαρχική κοινωνία. Τους ενοχλεί η πιθανότητα μέσα από τη νέα γενιά να ξεπηδήσουν εστίες αντίστασης απέναντι στην κυρίαρχη ιδεολογία που αυτάρεσκα προβάλλεται ως η πρόταση για την οποία «δεν υπάρχει εναλλακτική».
Αποτελεί χρέος όλων μας να αντισταθούμε στο σβήσιμο του βαθιού ιστορικού ίχνους που άφησαν οι φοιτητές και ο λαός μας το Νοέμβριο του 1973. Είναι η μοναδική επέτειος που ανήκει εξ ολοκλήρου στα παιδιά μας, στο μέλλον της πατρίδας μας. Και είναι ιερή αποστολή των εκπαιδευτικών σε όλα τα σχολεία να μεταλαμπαδεύσουν το μήνυμα του Πολυτεχνείου στους μαθητές τους, ερμηνεύοντας τη σημασία του στη σύγχρονη ζοφερή συγκυρία.
16.11.19
|
|
This entry was posted on 16.11.19
You can follow any responses to this entry through
the RSS 2.0 feed.
You can leave a response,
or trackback from your own site.
Εγγραφή σε:
Σχόλια ανάρτησης (Atom)
0 σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου